Pardus 17.0 Üzerine DJango Kurulumu

Pardus 17.0 üzerinde Python v2 ve Python v3 kurulu olarak gelmektedir. Aşağıdaki komutlar yardımıyla hem yüklü olup olmadığını hem de versiyon kontrolü yapabiliriz.

python -V
python3 -V

Pardus 17.0 üzerine Python ile web programlamada kullanılabilecek meşhur Framework’lerden birisi olan “Django”nun kurulumunu yapacağız. (Diğerleri için bknz: http://steelkiwi.com/blog/best-python-web-frameworks-to-learn/)

Django, Python web geliştirme için kullanılan en iyi Framework’lerden birisidir. Güçlü, esnek oluşu geliştiricilerin onu tercih etmesinde önemli sebeplerdendir. Instagram gibi bir projeyi bile inanılmaz derecede iyi ölçeklendirir. (Django’nun instagram tarafından niçin tercih edildiğine dair bknz: https://engineering.instagram.com/web-service-efficiency-at-instagram-with-python-4976d078e366)

Django geliştirme ortamını kurmak Linux’ta çok kolaydır. Debian tabanlılar bunu daha da kolaylaştırır. Django kullanımı için birkaç yol vardır:

  1. Virtualenv ile.
  2. Debian’ın paket yönetim sistemi.
  3. Pip ile.

Virtualenv yolu, tüm Python paketlerini farklı paket sürümleriyle birden çok yüklemeye izin verir. Ben “Debian’ın paket yönetim sistemi” ile kurulumunu anlatacağım.

Evvela python-django ve python3-pip paketini kuralım (pip3 ileride bir hayli işimize yarayacak);

sudo apt-get install python3-django
sudo apt-get install python3-pip 

Versiyon kontrolünü şöyle yapabiliriz.

django-admin --version

Çıktı:

1.10.7

Şu an sistemimde kurulu olan versiyon.

Django ile yeni bir projeyi şöyle oluşturabiliriz, bunun için önce projeleri tuttuğumuz dizine girmiş olmamız gerekir, yoksa bulunduğumuz aktif dizine oluşturur;

django-admin startproject tecrube

Eğer proje altına yeni bir uygulama (application) eklemek istiyorsak önce tecrube proje dizinine girip sonra uygulamayı oluşturabiliriz;

cd tecrube
python3 manage.py startapp yonetim

Oluşturduğumuz projeyi web sunucu üzerinden yayınlaya başlamak için aşağıdaki komutu kullanabiliriz;

python3 manage.py runserver

Bu komuttan sonra aşağıdaki çıktıyı verir;

September 06, 2017 - 09:14:44

Django version 1.10.7, using settings 'tecrube.settings'

Starting development server at http://127.0.0.1:8000/

Quit the server with CONTROL-C.

Sunucu artık ayar dosyasındaki belirtilen 8000 nolu portu dinlemeye başlar. Artık kod yazıp tarayıcı üzerinden çalıştırabiliriz.

Projemiz için Shell’i açmak isterseniz de:

python3 manage.py shell

Bir cevap yazın